2016 yılından beri değişen yoğunluklarda, sürecini CŞMD (Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği) ile birlikte ördüğümüz şugarmekanlar projemizi çevreye duyurma vakti geldi!

 

LGBTİ+'lar için İstanbul yerelinde güvenli mekanlar ağı geliştirme niyetiyle, güvendiğimiz, partilediğimiz, çalışanların ya da işletmecilerin LGBTİ+ lar olduğu mekanlar arası bir ağ kurarak hem mekanların tanıtımı yapmayı hem de imzalanan taahhütname ile mekan çalışanlarının ve işletmecilerinin periyodik olarak taciz, toplumsal cinsiyet konularında atölyeler gerçekleştirerek farkındalığını artırmayı ve hareketi güçlendirmeyi amaçladık.

 

Şimdi de eğitimleri almaya başlayan mekan çalışanları ile bir araya gelerek artık açılışını yaptığımız websitemizi ve hayata geçen şugarmekanlar projemizi hep beraber dans ederek, hemhal olarak kutlayalım!

 

Hepinizi bekliyoruz :)

 

Giriş ücreti olmayacak, dayanışma amaçlı şapka dolaştıracağız ve hushroof top terasında mayıs ayının keyfini çıkaracağız.

 

Hünkar

Çerikunda projesinin kurucularından olan Hünkar, kimsenin bilmediği en ilginç janrları ve parçaları dans pistine öyle güzel yedirir k, hangi gezegenden geldiğinizi, bu dünyaya ait olup olmadığınızı anlayamazsınız.

 

GüDITH

GüDITH'in DJ personası İstanbul'un vahşi, şehvetli ve özgürleştirici kuir müzik dünyasında doğdu. GüDITH, sosyoloji, performans sanatlarını, müzik ve aktivizmi bir arada disiplinler arası çalışıyor bu sebeple kendini İsviçre cep çakısına benzetiyor. Müziğin kolektif bir şekilde deneyimlenmesinin değişim için güçlü bir araç olduğuna inanıyor. GüDITH aynı zamanda bir tekno hayranı, acid-house seveni ve electroclasher!

 

 

 

Finally it is time to announce the Şugarmekanlar project that we have been organizing from time to time since 2016, and to which the Association for Struggle Against Sexual Violence has joined in 2018.

 

The idea to build a network of safe spaces for the LGBTI+ individuals is first suggested in the 2016 pride week committee, developed further in nakkalgbti+ and finally found its concrete organization: Şugarmekanlar. We have written a covenant to be signed by places that are either run by or in which LGBTI+ individuals work, and of course that we know well, trust and party together. With this project, we not only aimed to introduce the places where LGBTI+ individuals embrace and go often, but also enabled them to take educations about harassement, discrimination and gender. This will hopefully empower the LGBTI movement in general. 

 

Let us celebrate our project and new website by dancing and being together with the bar/cafe employees who have started to take our workshops. 

 

Hünkar

One of the founders of Çerikunda Project Hünkar, will mix so well the most interesting genres and selections that nobosy knows with the dance floor; he’ll make you forget which planet you’re from.

 

GüDITH, as an artist persona, was born and raised in the wild, sensual and liberating queer music scene of Istanbul. GüDITH works interdisciplinary, combining performing arts, music, sociology and activism, therefore identifying as a pocket knife. They think that Collective appreciation of music is a strong tool for change. They are a techno enthousiaste, acid house lover and electroclasher!

Pek yakında detaylarını sizlere aktaracağımız İstanbul bazlı güvenli LGBTİ+ mekan ağı, şugarmekanlarda, mekan işletmecileri ve çalışanlarına yönelik atölyelerin birini dışarıya açık gerçekleştirmeye karar verdik.

 

Sohbet: Cinsiyetsiz Tuvaletleşme

"Mimarlık kuram ve eleştirisi cinsiyeti atanmış mekanları sorunsallaştırırken tuvalet konusu ne şekilde gündeme geliyor? Kamusal alan içinde tuvaletlerin kullanımı ile kişilerin tuvalet içinde gerçekleştirdikleri pratikler hayatlarımızı ne ölçüde etkiliyor? Bu buluşma ile tuvalet olarak öngörülen mekanların cinsiyetlerinin atanmasını Türkiye özelinde araştırıp, katılımcı ve demokratik planlama ve tasarım yöntemlerinin öngördüğü tuvalet tasarımını tartışmaya açmak istiyoruz. Mekanda eşitlik ve özgürleşme mümkünse, bu tuvaletten başlayan bir ihtimal midir?"

Sunum: Emre ÖZYETİŞ

 

Tarih: 16 Mart Cumartesi, 17:00-18:30

Mekan: mecra, kadıköy

Link: https://www.facebook.com/events/394043058049980/

  

Artboard 111.png
Artboard 111 copy.png
Artboard 111 copy 2.png
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now